See faggut on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "se-infl-verb-even",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "u-stem",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "gg-kk gradation",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Even u-stem",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "faggut",
"source": "inflection",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "faggun",
"source": "inflection",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "faggu",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "faggumin",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "faggume",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "faggon",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "faggumis",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"agent",
"participle"
]
},
{
"form": "faggumiin",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "fakkọkeahttá",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive"
]
},
{
"form": "fakkun",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "faggon",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "faggon",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkut",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faggot",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkọ",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faggu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkūi",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faggos",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faggo",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "fakkūime",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "faggu",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"imperative"
]
},
{
"form": "faggubeahtti",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fakkūide",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"past",
"second-person"
]
},
{
"form": "faggu",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"imperative",
"second-person"
]
},
{
"form": "fagguba",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkūiga",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"past",
"third-person"
]
},
{
"form": "faggoska",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"imperative",
"third-person"
]
},
{
"form": "faggut",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fakkūimet",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "faggot",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "faggut",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "faggubēhtet",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fakkūidet",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faggot",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faggut",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faggot",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "faggo",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faggoset",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkọ",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "faggon",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "fakkọ",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"imperative"
]
},
{
"form": "fakkošin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkošedjen",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkolin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkoledjen",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkožan",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkošit",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkošedjet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkolit",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkoledjet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkožat",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkošii",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkolii",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkoža",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkoš",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkošeimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"dual",
"first-person"
]
},
{
"form": "fakkoleimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"dual",
"first-person"
]
},
{
"form": "fakkožetne",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"potential"
]
},
{
"form": "fakkošeidde",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"dual",
"second-person"
]
},
{
"form": "fakkoleidde",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"dual",
"second-person"
]
},
{
"form": "fakkožeahppi",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "fakkošeigga",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"dual",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkoleigga",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"dual",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkožeaba",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkošeimmet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkoleimmet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkožit",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "fakkožat",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "fakkošeiddet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fakkoleiddet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fakkožēhpet",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "fakkoše",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkošedje",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkole",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkoledje",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkožit",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkoše",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"connegative"
]
},
{
"form": "fakkole",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"connegative"
]
},
{
"form": "fakkoš",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"potential"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "se",
"2": "verbs",
"head": ""
},
"expansion": "faggut",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "faggut",
"name": "se-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "faggu"
},
"name": "se-infl-verb-even"
}
],
"lang": "Northern Sami",
"lang_code": "se",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Northern Sami entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"id": "en-faggut-se-verb-47DEQpj8",
"tags": [
"no-gloss"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfaɡːɡuːh(t)/",
"tags": [
"Kautokeino"
]
}
],
"word": "faggut"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "se-infl-verb-even",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "u-stem",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "gg-kk gradation",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Even u-stem",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "faggut",
"source": "inflection",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "faggun",
"source": "inflection",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "faggu",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "faggumin",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "faggume",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "faggon",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "faggumis",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"agent",
"participle"
]
},
{
"form": "faggumiin",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "fakkọkeahttá",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive"
]
},
{
"form": "fakkun",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "faggon",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "faggon",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkut",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faggot",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkọ",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faggu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkūi",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faggos",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faggo",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "fakkūime",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "faggu",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"imperative"
]
},
{
"form": "faggubeahtti",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fakkūide",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"past",
"second-person"
]
},
{
"form": "faggu",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"imperative",
"second-person"
]
},
{
"form": "fagguba",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkūiga",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"past",
"third-person"
]
},
{
"form": "faggoska",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"imperative",
"third-person"
]
},
{
"form": "faggut",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fakkūimet",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "faggot",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "faggut",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "faggubēhtet",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fakkūidet",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faggot",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faggut",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faggot",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "faggo",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faggoset",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkọ",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "faggon",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "fakkọ",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"imperative"
]
},
{
"form": "fakkošin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkošedjen",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkolin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkoledjen",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkožan",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkošit",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkošedjet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkolit",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkoledjet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkožat",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fakkošii",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkolii",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkoža",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkoš",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkošeimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"dual",
"first-person"
]
},
{
"form": "fakkoleimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"dual",
"first-person"
]
},
{
"form": "fakkožetne",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"potential"
]
},
{
"form": "fakkošeidde",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"dual",
"second-person"
]
},
{
"form": "fakkoleidde",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"dual",
"second-person"
]
},
{
"form": "fakkožeahppi",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "fakkošeigga",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"dual",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkoleigga",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"dual",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkožeaba",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkošeimmet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkoleimmet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "fakkožit",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "fakkožat",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "fakkošeiddet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fakkoleiddet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fakkožēhpet",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "fakkoše",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkošedje",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkole",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkoledje",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkožit",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "fakkoše",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"connegative"
]
},
{
"form": "fakkole",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"connegative"
]
},
{
"form": "fakkoš",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"potential"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "se",
"2": "verbs",
"head": ""
},
"expansion": "faggut",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "faggut",
"name": "se-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "faggu"
},
"name": "se-infl-verb-even"
}
],
"lang": "Northern Sami",
"lang_code": "se",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Northern Sami 2-syllable words",
"Northern Sami entries with incorrect language header",
"Northern Sami even u-stem verbs",
"Northern Sami even verbs",
"Northern Sami lemmas",
"Northern Sami terms with IPA pronunciation",
"Northern Sami verbs",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"tags": [
"no-gloss"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfaɡːɡuːh(t)/",
"tags": [
"Kautokeino"
]
}
],
"word": "faggut"
}
Download raw JSONL data for faggut meaning in All languages combined (9.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.